رها کن.

یا من قدر الخیر والشر

شاید سخت‌ترین کارِ دنیا کنار آمدن با حقیقت‌هایی باشد که با آیده‌آلِ خیال و رویای آدم فاصله دارد. اینجور وقت‌ها آدم‌ها تمامِ جان و نیرویشان را می‌گذارند برای از جا‌کندن دانه‌دانه ی آجرهای حقیقت و ساختن آنچه که رویایش را داشته‌اند. اصلا فرهاد می‌شوند و با تیشه می‌افتند به جانِ بیستون‌ها. اما گاهی، حقیقت‌، قدرتمندتر از آن است که با ضرب‌گرفتن تیشه‌ای روی پیکرش، از جایش تکان بخورد. و آدم‌ها در فاصله‌ی این‌ جان‌کندن تا تسلیم‌شدن و جان‌سپردن، مدام پیرتر و خسته‌تر می‌شوند.

اما کاش با خودمان کمی کنار بیاییم و قبول کنیم که گاهی، نمی‌شود بعضی‌چیزها را آنطور که دوست‌داریم، داشته‌باشیم. کاش به جای بزرگ‌کردن بدی‌ها و زشتی‌ها و مدام سرکوفت‌زدن به حقیقت‌های سرسختِ زندگی‌مان، کمی آرام بگیریم و تلاش کنیم و عمیقا تلاش کنیم تا یک‌جور دیگر نگاه کنیم به غیرقابلِ تحمل‌ها. شاید واقعا آنقدر که ما فکر می‌کنیم بد نباشند. شاید تا این‌حدِ فجیع از ایده‌آلِ ما فاصله نداشته‌باشند. اصلا شاید تصویرها و نقطه‌های بی‌نظیری در دلشان باشد که ما هیچ‌وقت نخواسته‌بودیم که به چشممان بیایند! آن‌وقت است که احتمالا وقتی به زندگی‌مان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که چقدر زیبا بوده و ما چقدر پرده آویزان کرده بودیم جلوی چشم‌هایمان.

باید این را باور کنیم که هرچند تغییر شرایط بیرونی خوب و لازم است اما گاهی، درونِ انسان، بیشتر محتاجِ تطهیر و تغییر است.

یک عزیزی می‌گفت که این دنیا، از اصل و اساس برای ویژگی‌ها و ظرافت‌های ذاتِ آدم‌ها طراحی شده. طوری که تمامِ شاخصه‌های کمال و زوال در قالبِ دنیا، می‌توانند ظهور پیدا کنند. از عشق و فنا بگیر تا حرص و قتل. و در این زمینِ بازی، این ما هستیم که باید انتخاب کنیم راضی باشیم یا شاکی. این ما هستیم که باید مرزِ ظریفِ میان گوسفند نبودن و راضی بودن به رضای خداوند را درست تشخیص بدهیم. کاش.

مطالب مشابه

۴ دیدگاه

 1. سلام مهربون جان 🙂
  میدونی فهوای کلامت یه نکته ساده رو داره میگه که به هزاران شکل ممکن میشه مطرحش کرد و تو به بهترین شکل اینو نوشتیش 🙂
  فقط یه نکته بگم اونم اینکه تو همه اتفاقایی که تو زندگیمون میفته اون نقطه های بی‌نظیر هستن ولی روح انسان باید به زینت صبر مزین شده باشه تا بتونه اونا رو ببینه و درک کنه 🙂
  برات از خدا صبر همراه با رشد می خوام
  تو هم برای من خیلی دعا کن ♥️

  1. سلام فرزانه ی عزیزم :‌)

   ممنونم ازت❤

   صبر…..شاید خوب‌ترین خصلتیه که سراغ دارم…
   کاش همیشه داشته‌باشیمش! همیشه…

   توی مشهد بیادتم حسابی 🙂
   تو هم دعا کن برام..❤

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *